Aby pieluszka odpowiednio spędzała swoją funkcję, to potrzebujemy dwóch elementów. Pierwszym elementem jest warstwa, która nie przepuszcza wilgotności, a druga to warstwa chłonna, a więc wkład. Wkłady są wykonane z przeróżnych materiałów. Pieluchy wielorazowe (polecane przez rodziców) są dostępne na rynku pod wieloma nazwami. Chodzi o warstwę wodoszczelną, jak i wkład chłonny.

Jakie są dostępne pieluszki wielorazowe?

Możemy wybierać pośród przeróżnych rodzajów pieluszek wielorazowych. Pierwszy rodzaj to bambus z dodatkiem bawełny. Jest to materiał, który słynie z właściwości antyseptycznych, jak i antybakteryjnych. Jest niesamowicie chłonny. Jest bardzo chłonny. Większość osób właśnie na ten rodzaj pieluszek stawia. Nadają się także dla dzieci, które mają problemy skórne.

Drugi rodzaj pieluszek to także bambus z dodatkiem poliestru. W tym wypadku dodatek poliestru sprawia, że wkład pozostaje bardzo długo mięciutki. Jest troszkę mniej chłonny od poprzedniego wkładu z dodatkiem bawełny.

Trzeci rodzaj pieluszek to wkłady wykonane z mikrofibry. Wkład raczej tutaj jest średniej chłonności. Schnie o wiele szybciej niż wkładki bawełniane. Nie należy ich płukać w zmiękczającym płynie, ponieważ on zakleja włókna. W związku z tym wkładka jest o wiele mniej chłonna.

Duża dowolność

We wkładach stosowane mogą być także innego rodzaju materiały, które to chłoną wilgoć. U noworodków mamy wybierają raczej tetrowe pieluszki. One schną rzeczywiście najszybciej. Można także pociąć oraz obszyć ręcznik nieużywany.

Niezmiernie przydatną wkładką jest wkładka gwarantująca suchą pupę. Jest to arkusz bardzo cienkiego polaru, który umieszcza się przy pupie naszego dziecka. Dzięki temu dziecko ma w tych okolicach względnie sucho. Można taki efekt osiągnąć, nawet gdy wkład jest bardzo mokry.

Bardzo ważną informacją jest to, że otulacza za każdym razem nie trzeba zmieniać. Powinien być zmieniany co jakieś trzy, czy też cztery przewinięcia. Wiadomo, że nie dotyczy to sytuacji, gdy otulacz się zamoczy, czy też zabrudzi. Otulacze schną po wyjęciu z pralki przez jakąś godzinkę lub maksymalnie dwie. Wkłady schną na pewno dłużej.